| type | Trapezoid Roof Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| rollers | 13 |
| roller material | No.45 steel |
| warranty | 12 month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Type | 0.4 - 0.8mm Thickness Wall Panel Roll Forming Machine For Garden , Hotel |
|---|---|
| Usage | Wall |
| Machine power | 4+4KW |
| Speed | 15-20m/min |
| Worker | 1-2only |
| Sistem pengaturan | sistem kontrol PLC |
|---|---|
| Kecepatan pembentukan | 8-20 m/mnt |
| Jenis drive | Penggerak rantai |
| Jaminan | 1 tahun |
| pasokan listrik | 380V/ 3Phase/ 50Hz (Dapat Disesuaikan) |
| Warna | Biru |
|---|---|
| Jenis | Mesin Roll Forming Lembaran Bergelombang Mengkilap |
| Sistem pengaturan | kontrol PLC |
| LEBAR BAHAN BAKU | 1250mm |
| Ketebalan bahan baku | 0,3-0,6 mm |
| Jenis Bahan | ≤0,01°/jam,1σ |
|---|---|
| Ketebalan Bahan | ≤5ppm |
| Lebar Bahan | 1250mm |
| Stasiun Rol | Atas:12stasiun; Bawah:17stasiun |
| Bahan Roller & Poros | 100000°/detik2 |
| Capacity | 18m/min |
|---|---|
| life time | 30years |
| warranty | technical for whole life |
| type | roofing sheet roll forming machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Capacity | 15m/min |
|---|---|
| thickness | 1mm |
| Warranty | 12 month |
| type | Wall Panel Roll Forming Machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Jenis Bahan | PPGI/GI |
|---|---|
| Ketebalan Bahan | 0,3-0,6 mm |
| Lebar Bahan | 1220mm |
| Stasiun Rol | 14Stasiun |
| Bahan Roller & Poros | 45# Pendinginan dan Pelapisan Baja |
| Jenis Bahan | ≤0,01°/jam,1σ |
|---|---|
| Ketebalan Bahan | ≤5ppm |
| Lebar Bahan | 1000mm |
| Stasiun Rol | Atas:11stasiun; Turun: 12 stasiun |
| Bahan Roller & Poros | 100000°/detik2 |
| Tipe | Lembar atap Mesin Roll Forming |
|---|---|
| Pemakaian | Atap dan dinding |
| Ketebalan | 0,3-0,8mm |
| Nama | mesin roll forming lembaran self locking biasa |
| Kemasan rincian | Mesin utama telanjang, kotak kontrol komputer dikemas dengan kotak karton |