| Material | PPGi GI |
|---|---|
| capacity | 20m/min |
| machine weight | 4.5T |
| rollers | 45# steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Jenis Bahan | PPGI/GI |
|---|---|
| Ketebalan Bahan | 0,3-0,6 mm |
| Lebar Bahan | 1220mm |
| Stasiun Rol | 14Stasiun |
| Bahan Roller & Poros | 45# Pendinginan dan Pelapisan Baja |
| type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| rollers | 24 |
| roller material | No.45 steel |
| warranty | 12 month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Jenis | mesin pembentuk gulung ubin dengan drive rantai |
|---|---|
| Ketebalan | 0,3-0,8mm |
| Lebar | 1220mm |
| Jaminan | 1 tahun |
| Basis peralatan | rangka baja 300H |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 12Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching and Plating |
| type | Gardens Knudson Roll Former / Sheet Metal Roll Forming Machines Factories Use |
|---|---|
| rollers | 18 |
| roller material | No.45 steel |
| warranty | 12 month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Tipe | Mesin Roll Forming Glazed Tile |
|---|---|
| Ketebalan | 0,3-0,6mm |
| Lebar | 1250 MM |
| Kapasitas | 4m / menit |
| Pemakaian | Atap |
| Jenis | pembentukan gulungan dingin |
|---|---|
| Penggunaan | atap vila |
| ketebalan | 0.3-0.6mm |
| Jaminan | 1 tahun |
| Daya (W) | Tentang 12KW |
| Material Type | PPGI/GI |
|---|---|
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Material Width | 1220mm |
| Roller Stations | 15Stations |
| Roller & Shaft Material | 45# Steel Quenching and Plating |
| Tipe | mesin roll forming ubin mengkilap |
|---|---|
| lebar | 1250 |
| ketebalan | 0.3-0.6mm |
| kapasitas | 2-4m/mnt |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |