| Jenis | 1100mm tipe rusia langkah ubin atap panel roll membentuk mesin |
|---|---|
| Lebar | 1250 |
| ketebalan | 0.3-0.6mm |
| Kapasitas | 2-4m/mnt |
| Dimensi | 7.5*1.5*1.2m |
| Bahan | PPGI GI |
|---|---|
| Kapasitas | 2-10 m / mnt |
| Mesin berat | 3.1T |
| rol | 45 # baja |
| Tipe | Mesin Roll Forming |
| type | Roof Panel Roll Forming Machine With Hydraulic Cutting |
|---|---|
| rollers | 20 |
| roller material | No.45 steel |
| warranty | 12 month |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| capacity | 20m/min |
| machine weight | 4.5T |
| rollers | 45# steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Material | PPGi GI |
|---|---|
| capacity | 20m/min |
| machine weight | 4.5T |
| rollers | 45# steel |
| Type | 0.15mm-0.4mm Galvanized Steel Automatic Roof Roll Forming Machine / Roof Sheet Roll Forming Machine |
| Jenis | Mesin Roll Forming Ubin Mengkilap |
|---|---|
| Lebar | 1250 |
| Ketebalan | 0.3-0.6mm |
| Kapasitas | 2-4m/mnt |
| Dimensi | 7.5*1.5*1.2m |
| Model Number | double layer roll forming machine |
|---|---|
| Warranty | 18 month |
| control system | PLC control |
| cutting method | hydraulic cut |
| working speed | 8-10m/min |
| type | glazed tile roll forming machine |
|---|---|
| width | 1250 |
| thickness | 0.3-0.6mm |
| capacity | 2-4m/min |
| Dimension | 7.5*1.5*1.2m |
| Jenis | mesin pembuat gulungan genteng mengkilap |
|---|---|
| Lebar | 1200 |
| Ketebalan | 0,3-0,6 mm |
| kapasitas | 2-4m/mnt |
| Dimensi | 7,5*1,5*1,2 m |
| Jenis Bahan | PPGI/GI |
|---|---|
| Ketebalan Bahan | 0,3-0,6 mm |
| Lebar Bahan | 1220mm |
| Stasiun Rol | 14Stasiun |
| Bahan Roller & Poros | 45# Pendinginan dan Pelapisan Baja |