| Jenis | Mesin Roll Forming downspout |
|---|---|
| Ketebalan | 0,3-0,6 mm |
| Diameter | 100mm atau Disesuaikan |
| Pemotongan | Hidrolik |
| Kekuatan | 7,5+5,5kw |
| Type | Ridge cap roll forming machine |
|---|---|
| Usage | Roof ridge cap |
| Material | PPGI GI |
| Capacity | 10-20m/min |
| Power | 4+4KW |
| Capacity | 18m/min |
|---|---|
| life time | 30years |
| warranty | technical for whole life |
| type | roofing sheet roll forming machine |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
|---|---|
| usage | roof |
| thickness | 0.3-0.6mm |
| warranty | 1 year |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by carton box |
| raw material | aluminum sheet |
|---|---|
| type | Roofing Sheet Roll Forming Machine |
| use | roof panel |
| profile | customized |
| cutting methold | hydraulic cut |
| Kecepatan pembentukan | 15-20 m/mnt |
|---|---|
| Sistem kontrol | PLC |
| Jenis | mesin pembentuk gulungan |
| Jenis Pemotongan | pemotongan hidrolik |
| Toleransi pemotongan | ±1mm |
| Bahan yang cocok | PPGI, GI, Aluminium |
|---|---|
| Ketebalan | 0.3-0.8mm |
| Lebar | dipotong |
| Kondisi | Baru |
| Jenis | Mesin Pembentuk Ubin |
| Mengetik | Mesin Downspout Forming |
|---|---|
| Ketebalan bahan | 0.3-0.6mm |
| Diameter | 100mm |
| pemotongan | Pemotongan Fly-Saw |
| Kekuasaan | 4 + 4kW |
| Berat Mesin | 8-9T |
|---|---|
| jenis bahan | Baja Galvanis |
| Dimensi mesin | 12,1*1,5*1,6m |
| Ketebalan bahan | 1,5-3mm |
| Stasiun roller | 18-20Stasiun |
| Bahan yang cocok | PPGI, GI, Aluminium |
|---|---|
| Ketebalan | 0.3-0.8mm |
| Lebar | dipotong |
| Kondisi | Baru |
| Jenis | mesin pembuat genteng |